ماهواره ظفر 1 در مدار قرار نگرفت!

سخنگوی فضایی وزارت دفاع اعلام کرد که ماهواره‌بر سیمرغ، ماهواره ظفر را با موفقیت به فضا پرتاب کرد اما ماهواره بر به سرعت مورد نیاز جهت تزریق ماهواره در مدار مورد نظر نرسید و بهینه سازی‌های لازم جهت پرتاب آتی انجام خواهد شد.

قرار بود ماهواره ظفر، توسط ماهواره بر سیمرغ، در مدار ۵۳۰ کیلومتری زمین قرار بگیرد. ۲۰۰ فرایند اصلی توسط ۳۰ تیم و ارتباطات مورد نیاز با ۶ استان جهت انجام این عملیات برقرار شده بود.

ساخت ماهواره ظفر به سفارش سازمان فضایی ایران و توسط محققان دانشگاه علم و صنعت از چهار سال گذشته آغاز شد و در روز ۲۹ دی ماه سال جاری از سوی این دانشگاه به سازمان فضایی تحویل داده شد تا سپس راهی مدار ۵۳۰ کیلومتری زمین شود. رئیس سازمان فضایی ایران اعلام کرده بود که ماهواره ظفر برای بیش از ۱۸ ماه فعال خواهد بود.

وزیر ارتباطات:ماهواره ظفر به مدار 540 کیلومتری رسید;ولی از آنجایی که برای قرار گرفتن ماهواره در مدار نیاز است که به سرعت هفت و هزار و چهارصد کیلومتری برسد ماهواره بر به این سرعت لازم نرسید.در پرتاب ماهواره پیام دلیل ناموفق بودن آن مدار الترونیک بوده است ولی در ماهواره ظفر 1 اشکال از موتور ماهواره بر بوده است.این امر موجب شد که ماهواره دچار افت سرعت شود و در نتیجه در مدار قرار نگیرد و در اقیانوس هند سقوط کند.

دیدگاهتان را بنویسید