اعلام وضعیت اضطراری جهانی به دلیل شیوع ویروس کرونا

سازمان جهانی بهداشت همزمان با شیوع سریع ویروس کرونا به کشورهای دیگر، وضعیت اضطراری جهانی اعلام کرد.

«تدروس ادهانوم گبرسوس» (Tedros Adhanom Ghebreyesus) دبیر کل سازمان جهانی بهداشت دلیل این تصمیم را نه وضعیت چین، که اتفاقات رخ داده در کشورهای دیگر اعلام کرد. نگرانی این سازمان شیوع ویروس کرونا به کشورهایی است که سیستم بهداشتی ضعیفی دارند.

تا لحظه درج این خبر حدوداً 10 هزار نفر در دنیا به این کروناویروس جدید مبتلا شده و دست کم 213 نفر در چین جان خود را از دست داده اند که بیشتر آنها از استان هوبئی (Hubei) یعنی منشأ ویروس بوده اند.

سازمان جهانی بهداشت می گوید 98 مورد ابتلا به ویروس کرونا از 18 کشور گزارش شده که تاکنون تلفات نداشته اند. تاکنون هشت مورد انتقال این ویروس از فرد به فرد دیگر در کشورهای آلمان، ژاپن، ویتنام و ایالات متحده گزارش شده است.

اکثر کشورهای کم درآمد و متوسط ابزارهای مناسب برای شناسایی یا کنترل ویروس کرونا را ندارند و نکته نگران کننده شیوع غیر قابل کنترل و پنهانی این ویروس در این گونه کشورهاست. اگر این کروناویروس به این کشورها سرایت کند، کنترل آن بسیار سخت خواهد شد.

سازمان جهانی بهداشت در گذشته چهار مرتبه برای آنفلوانزای خوکی (سال 2009)، فلج اطفال (2014)، ویروس زیکا (2016) و ابولا (2014 و 2019) وضعیت اضطراری جهانی اعلام کرده است.

ویروس کرونا به تمام مناطق چین سرایت کرده و بر اساس گزارش کمیسیون سلامت ملی این کشور تاکنون 9692 نفر به این ویروس مبتلا شده اند. در استان 60 میلیون نفره هوبئی که بیشترین آمار تلفات را داشته، وضعیت اضطراری اعلام شده و شهر کاملاً قرنطینه شده است.

تخلیه ملیت های مختف از شهر ووهان چین ادامه دارد و کشورهای انگلستان، استرالیا، کره جنوبی، سنگاپور و نیوزلند مسافرین را به مدت دو هفته قرنطینه خواهند کرد. استرالیا مسافران را در جزیره کریسمس که 2 هزار کیلومتر با خاک این کشور فاصله دارد، قرنطینه می کند.

ایتالیا پس از تشخیص این ویروس در دو توریست چینی در شهر رم، تمام پروازها به چین را به حالت تعلیق درآورد. در ایالات متحده اولین مورد انتقال ویروس از فرد به فرد دیگر گزارش شده است. تاکنون 200 شهروند این کشور از شهر ووهان بازگردانده شده و حداقل به مدت 72 ساعت در قرنطینه خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید